O pięknym uśmiechu marzy większość z nas. Trudno się nie zgodzić z faktem, że estetyka zębów w wielu przypadkach wpływa na samoocenę i poczucie pewności siebie. Nowoczesne technologie pozwalają na różne metody poprawiania wyglądu uzębienia, jednak nie każda osoba może pozwolić sobie na wybielanie. Bonding zębów to prostsza alternatywa poprawy uśmiechu, która zdobywa coraz większą popularność. Czym jest bonding zębów i jak wygląda zabieg?
Bonding zębów – co to jest?
Bonding zębów to zabieg mający na celu poprawę wyglądu zębów poprzez nałożenie kompozytowego materiału dentystycznego (zazwyczaj jest to żywica kompozytowa). Jest to stosunkowo prosty i nieinwazyjny sposób na rozwiązywanie różnych problemów estetycznych związanym z zębami, takich jak przebarwienia, niewielkie ubytki, nierówności, przerwy między zębami, czy nawet nieco skrzywione zęby. Bonding zębów jest szczególnie popularny wśród pacjentów, którzy poszukują szybkich i trwałych rezultatów bez potrzeby dużej ingerencji w zęby.
Jakie zalety ma wykonanie bondingu zębów?
Bonding zębów jest szybkim i nieinwazyjnym zabiegiem, który niesie ze sobą wiele korzyści. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych i koron ceramicznych zabieg bondingu zębów zazwyczaj nie wymaga szlifowania zęba naturalnego, przez co nie tylko przebiega szybciej, ale też mniej kosztuje, a przy tym może dawać całkiem ciekawe efekty estetyczne. Wśród zalet bondingu zębów wyróżniamy:
- bezbolesność (zabieg można wykonać bez stosowania znieczulenia);
- procedura przeprowadzana jest bez ingerencji w naturalną strukturę zębów;
- możliwość dostosowania barwy licówek kompozytowych do naturalnych zębów;
- atrakcyjna cena.
Bonding zębów to opcja, która często wybierana jest przez osoby, którym zależy na czasie, ponieważ daje efekty bezpośrednio po zabiegu.
Bonding zębów – zastosowanie i rezultaty
Bonding zębów może być stosowany do rozwiązania różnych problemów estetycznych. Oto kilka zastosowań tej techniki:
- redukcja przebarwień;
- zakrycie niewielkich ubytków;
- korekta niewielkich nierówności;
- wypełnienie przerw między zębami;
- poprawa kształtu zębów.
Bonding zębów to metoda, która w dużym stopniu wpływa na poprawę wyglądu zębów, należy jednak pamiętać, że nie powinna zastępować leczenia stomatologicznego i ortodontycznego.
Bonding zębów – jak wygląda zabieg?
Przed rozpoczęciem całej procedury specjalista przeprowadza konsultację z pacjentem, podczas której zbiera dane, dotyczące stanu zdrowia, historii leczenia zębów oraz sprawdza, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań do wykonania bondingu, takich jak choroby dziąseł, choroby przyzębia czy próchnica. Następnie lekarz przystępuje do dokładnego oczyszczenia zębów z osadów i kamienia. Kolejnym krokiem jest nałożenie na szkliwo specjalnego preparatu, który ma wpłynąć na lepszą przyczepność warstwy kompozytowej. Po pobraniu wycisku zębów przygotowywane są licówki kompozytowe, które nakładane są na ząb. Żywica może być nałożona w kilku warstwach, przy czym ostatnia jest najbardziej zbliżona do naturalnego koloru zębów. Całość utwardzana jest specjalną lampą, która definiuje odcień zęba. Na koniec specjalista wygładza i poleruje licówki, aby nadać im ładny, naturalny wygląd.