Pantomogram
Pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne rtg jamy ustnej to cenne narzędzie diagnostyczne, na podstawie którego dentyści mogą dokładnie sprawdzić stan uzębienia oraz kondycję szczęki i żuchwy pacjenta.
Jak działa pantomogram?
Pantomogram umożliwia uzyskanie jednego obrazu przestrzennego jamy ustnej i okolicznych tkanek. Pacjent umieszcza głowę w specjalnym aparacie rentgenowskim, a źródło promieniowania krąży wokół niego, tworząc jednoczesne zdjęcia różnych obszarów. Komputer łączy te zdjęcia w jednym obrazie panoramicznym, który obejmuje całą jamę ustną od ucha do ucha oraz od nosa do brody.
Pantomogram jest niezwykle przydatny, ponieważ dostarcza szerokiego spektrum informacji na temat stanu zdrowia jamy ustnej w jednym obrazie. Możliwe jest zobaczenie wszystkich zębów, ich korzeni, przestrzeni międzyzębowych, kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz innych struktur anatomicznych.
Jakie są wskazania do wykonania pantomogramu?
Wskazania do wykonania zdjęcia panoramicznego mogą być różne. Często lekarze zlecają wykonanie pantomogramu w celach przeprowadzenia dokładnej diagnostyki umożliwiającej podjęcie odpowiedniego leczenia. Najczęściej zdjęcie rtg wykonuje się w przypadku:
- planowanego leczenia próchnicy lub chorób przyzębia;
- kompleksowej diagnostyki stanu uzębienia pacjenta;
- planowania leczenia ortodontycznego lub protetycznego;
- zamierzonej ekstrakcji zęba;
- w przypadku oceny efektów leczenia, np. po leczeniu kanałowym;
- w celach kontroli po przebytych urazach szczęki lub żuchwy.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania pantomogramu?
Lekarz nie wyda skierowania na badanie, jeżeli uzna, że korzyści z wykonania są mniejsze, niż ryzyko narażenia na promieniowanie. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, ponieważ promienie nawet w niewielkiej dawce mogą zaburzyć rozwój płodu.
Pantomogramu nie wykonuje się także u dzieci poniżej 5 roku życia.
Jak przygotować się do badania?
Do wykonania zdjęcia panoramicznego nie trzeba się specjalnie wcześniej przygotowywać. Po dotarciu do gabinetu specjalista wykonujący zdjęcie przekaże dokładne zalecenia, jak należy ustawić się w aparacie rentgenowskim. Pacjent zostanie poproszony także o usunięcie z okolicy głowy metalowych przedmiotów, takich jak biżuteria, okulary, aparat ortodontyczny czy wyjmowane protezy. Przed przystąpieniem do badania, pacjentowi nakłada się specjalny fartuch ochronny, który ma na celu zabezpieczenie narządów wewnętrznych przed promieniowaniem.
Pantomogram to cenne narzędzie diagnostyczne – zdjęcie RTG wykonujemy w gabinecie stomatologicznym EstDental w Piasecznie, jeżeli lekarz uzna, że jest taka potrzeba.
Telefon
Adres
ul. Puławska 45B Ip,
05-500 Piaseczno